Sola Scriptura a praktyka
Czym jest, a czym nie jest zasada sola Scriptura? Jaki autorytet ma Pismo? Czy zawsze sola Scriptura idzie w parze z praktyką?
Usprawiedliwienie niezależne od Prawa Rz 3:21-22
Skoro niemożliwe jest usprawiedliwienie z uczynków Prawa, to czy ktoś będzie zbawiony? Co ujawnia nam ewangelia? Na podstawie czego Bóg uznaje kogoś sprawiedliwym?
Jaką rolę odgrywa Prawo Rz 3:19 – 20
Czy ktoś może być zbawiony, ponieważ wykonuje dobre uczynki? Co jest miarą dobrych uczynków i ile tych uczynków wystarczy dla zbawienia? Jaka naprawdę jest rola Bożego prawa?
Tak mówi Pismo Rz 3:10-18
Na czym Paweł opiera swoją argumentację, którą rozwija w uzasadnieniu tezy, że ewangelia jest mocą Boga do zbawienia grzesznika niezależnie czy jest żydem czy poganinem? Czy na swoim autorytecie apostolskim? Może na mistycznych wizjach? Czy raczej na autorytecie Pisma? Zapraszamy do wysłuchania kazania z niedzieli 13 października 2024.
Pierwsze podsumowanie Rz 3:9
Prześledzimy dzisiaj jeszcze raz tezę i argumenty apostoła Pawła, że każdy człowiek potrzebuje ocalenia, a mocą do ocalenia jest ewangelia, aby wraz z nim dokonać podsumowania. Zapraszamy do wysłuchania kazania z niedzieli 6 października 2024.
A może jednak mamy wymówkę? Rz 3:5-8
Paweł twierdzi, że człowiek nie ma nic na swoją obronę, ale czy na pewno? A może Apostoł się myli? Może jednak jest coś, na co człowiek może się powołać.
Czy Bóg może być bezskuteczny Rz 3:3-4
Czy niewierność może być dowodem na bezradność i nieskuteczność Boga? A może jest zupełnie przeciwnie? Co na to apostoł Paweł? Kontynuujemy rozważania 3 rozdziału listu do Rzymian.
Przewaga Żyda Rz 3:1-2
Czy jest jakaś przewaga Żyda nad poganinem? A jeżeli jest to jaka? Na czym polega ta przewaga? Paweł Apostoł odpowiada na te pytania w dzisiaj rozważanych wersetach.
Ile warte jest obrzezanie Rz 2:25-29
Jaka jest korzyść płynąca z obrzezania? Czego znakiem jest obrzezanie? Rola obrzezania w świetle przymierza. Jakie wnioski płyną z tego dla nas.
Prawo nie ocala Rz 2:17-24
Czy prawo ocala? Czy ufność Żydów w prawie, według apostoła Pawła, ma uzasadnienie? W jaki sposób ten fragment listu przemawia do nas współczesnych chrześcijan?
Wszyscy znają prawo, nie ma wymówki Rz 2:14-16
Skąd ludzie wiedzą co jest dobre a co złe? Na podstawie czego tworzone jest ludzkie prawo? Jaki to ma związek z sumieniem i Bożym sądem?