Reformelia

Reformelia 40. Trydencka ewangelia i Biblia Mocy.

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się autorytetowi interpretacji Biblii Mocy, zastanowimy się nad treścią pewnego zdjęcia oraz zaczniemy rozważać nauczanie Soboru Trydenckiego na temat usprawiedliwienia oraz przyjrzymy się temu co na ten temat do powiedzenia miał Jan Kalwin. Zapraszamy.

Reformelia 39. Dobra wola i szczęście.

W dzisiejszym odcinku dalej o woli tym razem dobrej i o szczęściu u Augustyna, o co chodzi w Manicheizmie, a na koniec Armageddon – gdzie to jest? Zapraszamy.

Reformelia 38. Biblia nie jest…Bożym Słowem.

Zapraszamy na kolejny odcinek Reformelii. Dzisiaj kilka tematów: deprawacja, przereklamowana aborcja czyli Artur Ceroński w akcji, czym Biblia nie jest według progresywnych chrześcijan i na koniec Biblia w rękach gnostyków czyli co nam grozi.

Reformelia 37. Pożądanie nad rozumem?

Dzisiaj kontynuujemy rozważanie na temat wolnej woli w teologii Augustyna i jego opozycji wobec manichejczyków. Poruszymy także bardzo ważny temat natchnienia Pisma – co znaczy theopneustos i jak to się ma do obrazu Boga w Biblii. Zapraszamy.

Reformelia 36. O wolnej woli… i nie tylko.

W dzisiejszym odcinku zajmiemy się dziełem Augustyna z Hippony „O wolnej woli”, ale nie tylko. Poruszymy także inne tematy z naszej obecnej, polskiej codzienności, które ilustrować będą główne rozważanie. Zapraszamy.

Reformelia 35. Nie wielbłąd!

Dzisiejszy odcinek programu zaczniemy od świadectwa, potem kolejny raz udowadnianie, że nie zawsze wielbłądem jest to co wydaje się nim być, a na koniec trochę o ekumenizmie. Zapraszamy.

Reformelia 34. Czarne dziury, ideologiczna ignorancja i nie tylko…

Dzisiaj trochę tematów się zebrało. Zaczniemy od czarnych dziur i Rz 1:18–25, potem trochę o ideologii i związanej z nią ignorancji, a zakończymy rozważaniem na temat Mt 9:14–21 oraz Mk 9:14–29. Zapraszamy.

Reformelia 33. św. Augustyn.

Ten odcinek poświęcimy Augustynowi z Hippony oraz anachronizmowi jakoby był to biskup Kościoła Rzymskokatolickiego. Zapraszamy.

Reformelia 32. Niebiblijny kalwinizm cz. V.

To już koniec tej serii. Dzisiaj odniesiemy się do tzw. wniosków „kalwinisty” oraz puenty, które autor umieścił na końcu artykułu. Zapraszamy.

Reformelia 31. Niebiblijny kalwinizm cz. IV.

Dzisiaj ciąg dalszy rozważań na temat artykułu. Tym razem zajmiemy się aż trzema doktrynami łaski naraz! Zapraszamy.

Reformelia 30. Niebiblijny kalwinizm cz. III.

Dzisiaj zajmiemy się tym, co artykuł mówi na temat doktryny bezwarunkowego wybrania. Prześledzimy spójność argumentów autora na temat kryteriów lub warunków zbawienia i sprawdzimy to w świetle Bożego Słowa. Zapraszamy.

Reformelia 29. Niebiblijny kalwinizm cz. II.

Dzisiaj przeanalizujemy to co artykuł mówi na temat doktryny totalnej deprawacji człowieka. Zobaczymy, czy treści artykułu są biblijne i spójne. Kolejny długi odcinek, ale i materiału bardzo dużo. Zapraszamy.

Reformelia 28. Niebiblijny kalwinizm!

W tym i w kilku kolejnych programach przeanalizujemy pewien artykuł, który ma być młotem na kalwinizm. Spróbujemy przyjrzeć się sile i wartości argumentów zawartych w tym artykule, mierząc się z oskarżeniem o niebiblijność teologii reformowanej. Zapraszamy.

Refomelia 27. Co zrobisz jeśli? Flp 4:12-13.

Dzisiaj osobiste rozważanie na temat bardzo znanego fragmentu z listu do Filipian. Zapraszamy

Reformelia 26. Znałem bo wybrałem.

Dzisiejszy odcinek rozpoczynamy od artykułu na temat podziemnego kościoła w …Wielkiej Brytanii. Potem przejdziemy do orędzia papieża Franciszka oraz poszukamy znaczenia twardych słów Jezusa z Ewangelii Mateusza 7:23. Zapraszamy.

Reformelia 25. Sola Scriptura i nie tylko.

W dzisiejszym odcinku, po krótce prezentujemy czym jest zasada Sola Scriptura, a czym nie jest. W świetle tego chcemy też polecić pewną ogólnopolską akcję platformy reformowani1689.pl. Zapraszamy.

Reformelia 24. Eucharystia, spowiedź i (nie)pewność zbawienia.

Rozpoczynamy od krótkiej ilustracji tego, co było mówione w poprzednim odcinku. Następnie przechodzimy do kwestii eucharystii i spowiedzi, co może zaskoczyć, w ujęciu ewangelicznym. Na koniec rozważymy czy 11 rozdział Listu do Rzymian jest tekstem wskazującym na brak pewności zbawienia. Zapraszamy.

Reformelia 23. Niebezpieczny precedens i sekularyzacja.

Na początek rozważymy sobie słowa Theresy May, byłej premier UK, na temat pewnego niebezpiecznego precedensu, który obecnie jest tworzony. Resztę programu poświęcimy rozważaniu zagadnienia sekularyzacji. Zapraszamy.

Reformelia 22. Z kim płakać i co ma z tym wspólnego wolna wola.

Dzisiejszy odcinek rozpoczniemy polemiką z pewnymi tezami zawartymi w publikacji Marka Kamińskiego, biskupa zielonoświątkowego. Zilustrujemy to pewnym filmikiem, a na koniec rozważymy sobie zagadnienie „wolnej woli”. Zapraszamy.

Reformelia 21. Nowe chrześcijaństwo oraz różnice w nauce o zbawieniu.

Na początek kilka słów refleksji na temat papieża Franciszka i nie tylko w świetle tego co dzieje się we współczesnym świecie oraz wpływ jaki to może mieć na ewangeliczne kościoły. W drugiej części rozważymy różnice między arminianizmem a kalwinizmem. Zapraszamy.