Reformelia 219: Herezje czy błędy oraz kwestia nieomylności 1J 2:27
Kolejny odcinek programu rozpoczniemy od refleksji nad sytuacją, która miała miejsce w Wielkiej Brytanii, co jednak może mieć przełożenie na to co będzie miało miejsce w naszym kraju. Następnie przejdziemy do odpowiedzi na komentarz zawierający pytanie związane z anihilacjonizmem, a na koniec zastanowimy się nad kwestią nieomylności i to nie papieża. Zapraszamy.
Reformelia 218: Czy kalwiniści różnią się między sobą?
Dzisiejszy odcinek rozpoczniemy do dokończenia kwestii wypowiedzi pana Mateusza Morawieckiego co do pelagianizmu, następnie trochę czasu poświęcimy refleksji pewnego uzasadnienia promowania rzymskokatolickich pisarzy przez pastora Pawła Bartosika, a na koniec przyjrzymy się temu czy kalwinizm stanowi teologiczny monolit.
Reformelia 217: Po co nam eschatologia?
Dzisiejszy odcinek rozpoczniemy od tego w jaki sposób prezentowany jest protestantyzm w kontekście „konwersji” Tomasza Karolaka. Następnie zastanowimy się nad kilkoma wypowiedziami byłego premiera podczas debaty, przyjrzymy się trochę sytuacji w UK i jaki to może mieć wpływ na nas, a na koniec pochylimy się nad sensem eschatologii w świetle księgi Jonasza.
Reformelia 216: List do Rzymian 11:21 i pewność zbawienia
Program zaczniemy od refleksji nad reportażem Kanału Zero o wyzwaniu jakie rzucił Tomasz Dorożała, a następnie przejdziemy do kwestii pewności zbawienia i tego czy Rz 11:21 przeczy tej doktrynie. Zapraszamy na kolejny odcinek.
Reformelia 215: Czy rozumiano co Jezus twierdził na swój temat?
Dzisiejszy odcinek rozpoczniemy od refleksji nad kwestią stosunku konserwatyzmu i ewangelii, w kontekście wypowiedzi papieża Franciszka oraz nawróceń w tradycyjnym katolicyzmie. Drugą część poświęcimy twierdzeniom Jezusa na swój temat z ósmego rozdziału ewangelii Jana. Zapraszamy.
Reformelia 214: Kto jest wybrany? Czy możliwe są różne interpretacje Ef 1:1-6?
Dzisiejszy odcinek rozpoczniemy od refleksji nad sytuacją dotyczącą dr Stevena Lawsona, a następnie przyjrzymy się znaczeniu „interpretacji deterministycznej” oraz kwestii tego, co lub kogo Bóg wybrał w Ef 1:1-6.
Reformelia 213: Czy coś jest nie tak z zasadą sola Scriptura?
Zaczniemy od komentarza do trzech rzeczy, które zilustrują główną tezę. Czy rzeczywiście sola Scriptura jest powodem podziałów? Czy zachowanie sola Scriptura jest powodem problemów protestantyzmu? Czy potrzebujemy innych fundamentów, może sola ecclesia, aby zachować jedność wiary? Zapraszamy na kolejny odcinek Reformelii.
Reformelia 212: Kiedy człowiek jest człowiekiem?
Jaki mamy fundament człowieczeństwa? Od kiedy człowiek jest człowiekiem? Od czego zależy nasze człowieczeństwo? Czy nauka decyduje o tym, kto może być uznany za człowieka? Czy Jezus reprezentuje nierozpoznane człowieczeństwo?
Reformelia 211: Czy powołanie władzy jest suwerennym aktem Boga czy nie?
Odcinek rozpoczniemy od wyjaśnienia tego co mogło być niejasne z poprzedniego odcinka. Przejdziemy następnie do kwestii wolności słowa jako jednego z fundamentalnych warunków dla poznania świata, a na koniec przyjrzymy się odpowiedzialności władzy oraz jak ludzkie autorytety realizują suwerenne cele Boga.
Reformelia 210: Gnoza w kościele i co ci grozi jak wątpisz we wniebowzięcie Marii.
W nawiązaniu do poprzedniego odcinka rozpoczniemy od kwestii obecności gnostyckiego postrzegania Bożej suwerenności, a następnie przejdziemy do kwestii anatemy związanej z dogmatem o wniebowzięciu. Zapraszamy.
Reformelia 209: Fałszywi nauczyciele i fałszywi uczniowie
Dzisiejszy odcinek poświęcimy analizie fragmentu z ostatniego listu apostoła Pawła przesłanego do jego umiłowanego ucznia Tymoteusza, w którym udziela mu, jako pasterzowi, ostatnich rad i nakazów. Pośród nich znajduje się ostrzeżenie przed fałszywymi nauczycielami i uczniami oraz jaka powinna być reakcja pasterza 2Tm 3:1-4:5. Zapraszamy.
Reformelia 208: Na co komu kontekst historyczny oraz kim są Habiru w listach z Amarny?
Odcinek rozpoczniemy od refleksji nad rzeczami, które zaczynają w sferze publicznej dotykać chrześcijan, również w naszym kraju. Następnie w klimacie sezonu ogórkowego przyjrzymy się pewnemu nagraniu, które jest przykładem na szukanie sensacji zamiast rzeczowej wiedzy w historii kościoła, a na koniec przypomnimy sobie znalezisko z XIX w. – Listy z Tell el – Amarna. Zapraszamy.
Reformelia 207: Pięć groszy na temat paryskiej parodii oraz podstawy czci wizerunków.
Odcinek rozpoczniemy od refleksji tego co miało miejsce podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu w świetle Rz 13, a następnie przejdziemy do przeanalizowania dekretów Soboru Nicejskiego II w kwestii kultu wizerunków. Zapraszamy.
Reformelia 206: Chrystus fundamentem wszelkiego poznania oraz czy Mt 19 mówi o queer?
Odcinek rozpoczniemy od refleksji nad komentarzem do pewnego wpisu na platformie X, następnie zatrzymamy się nad kwestią języka w kontekście prof. Bralczyka, rozważymy temat sprawczości Chrystusa w Kol 2:8-11 i przyjrzymy się o czym mówi Jezus w Ew. Mateusza 19:9-12. Zapraszamy.
Reformelia 205: Niebinarność w Biblii? Skąd się bierze wiara?
W dzisiejszym programie poruszonych jest kilka tematów. Zaczynamy od odniesienia do jednego z komentarzy, następnie poruszymy kwestię sola Scriptura w kontekście artykułu z portalu magnapolonia, przyjrzymy się twierdzeniu o przykładzie nieheteronormatywności w Nowym Testamencie, a na koniec przyjrzymy się fragmentowi Kol 2:11 – 13 i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy wiara pochodzi od Boga. Zapraszamy.
Reformelia 204: Czy obrona wiary to fanaberia, a może obowiązek?
Apologetyka, czyli obrona tego w co wierzymy, może być bardzo frustrująca jeśli niewłaściwie ją rozumiemy i mamy złą motywację. Może też prowadzić na niewłaściwe tory z tych samych powodów. Czy zatem apologetyka powinna być domeną nielicznych czy może jest to obowiązek wszystkich? Zapraszamy na kolejny odcinek programu.
Reformelia 203: Polemika Jezusa na temat tradycji w Ew. Marka 7:6-13
Rozpoczniemy od zwrócenia uwagi na pewną tezę znanego ateisty Sama Harrisa, następnie przyjrzymy się pewnej „mariologicznej” wypowiedzi, a na koniec przyjrzymy się biblijnemu tekstowi z Ewangelii Marka, który prezentuje to, jak Jezus rozumiał relację między tradycją, a Pismem. Zapraszamy.
Reformelia 202: Argumenty przeciw sola Scriptura czy prezentacja twierdzeń Rzymu co do autorytetu.
Odcinek programu rozpoczniemy od krótkiego rozważania postawy ideologicznej wobec Boga i zawłaszczenia znaku przymierza, następnie odpowiemy na pewne publiczne nagranie, którego zadaniem jest podważenie doktryny sola Scriptura. Zapraszamy.
Reformelia 201: Czy Ew. Jana 1:11-13 przeczy doktrynie wybrania?
Program rozpoczniemy od krótkiej prezentacji książki na temat hierarchicznego kapłaństwa, następnie przejdziemy do kwestii fundamentu dla doktryny „raz zbawiony na zawsze zbawiony” poza kalwinizmem, a na koniec spróbujemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie.